خانهانتخاب رشتهجستار دوم: ترم دو رشته فیزیک چقدر خوش می‌گذرد ؟

جستار دوم: ترم دو رشته فیزیک چقدر خوش می‌گذرد ؟

قرار است در قالب یک سری مقالات کوتاه درباره این صحبت کنم که حال و حوای دوره کارشناسی چطور می‌گذرد. از طرفی تصمیم گرفتم ترم به ترم به طور جداگانه صحبت کنم چرا که متناسب با کرسی‌های درسی که قرار است در آن‌ها شرکت کنیم، حال و هوای هر ترم هم تغییر خواهد کرد. ماجرای ترم یک رشته فیزیک را در مقاله قبلی توضیح دادم. الان نوبت به ترم دو رشته فیزیک می‌رسد.

ترم‌ زوج مثل برق و باد می‌گذرند!

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که قطعا هر کسی تجربه خواهد کرد، سرعت گذشتن ترم دو و تقریبا هر ترم زوجی در دانشگاه است. این ترم‌های درسی که ترم دو رشته فیزیک هم مشمول آن می‌شود، به طور کلی از حوالی بهمن ماه هر سال شروع می‌شوند و تا خرداد‌ماه سال بعد ادامه دارند. تا شما سعی کنید با درس‌هایتان کنار بیایبد، عید نوروز می‌رسد و یک وقفه بزرگ بین درس‌هایتان خواهد افتاد. از سوی دیگر تا در سال جدید از راه می‌رسید زمان میان‌ترم‌هایتان است!

ریاضی و فیزیک عمومی 2؛ غول‌های بی‌شاخ و دم

یکی دیگر از اتفاقات اذیت انگیزناک ترم دو رشته فیزیک مواجهه با دو درس مهم ریاضی عمومی 2 و فیزیک عمومی 2 است. قبلا در مقاله دروس پایه رشته فیزیک در دانشگاه درباره محتوی این درس‌ها مفصلا صبحت کردم و الان تنها می‌خواهم به جدید بودن محتوای آن‌ها و نسبتا متفاوت بودن آن‌ها اشاره کنم. محتوای درس ریاضی عمومی 2 که به کلی جدید است و قرار است حسابی درگیرتان کند. به طور کلی کرسی درسی بسیار سخت تری از بقیه ریاضیاتی است که در دوره کارشناسی قرار است تجربه کنید؛ عمده چیزهایی هم در آن یاد می‌گیرید، استفاده نخواهید کرد!

از سوی دیگر درس فیزیک عمومی دو که مرتبط با حوزه الکترواستاتیک، مغناطواستاتیک و مدار می‌باشد. درسی است که نه به اندازه الکترومغناطیس و الکترودینامیک عمیق است و نه به اندازه فیزیک دبیرستان سطحی. البته به طور شخصی هیچوقت نتوانستم با الکترومغناطیس ارتباط بگیرم( البته بیایید این را نظر نگیریم که عمده مباحثی که در رساله کارشناسی ارشدم کار می‌کنم الکترودینامیکی است) و این درس‌ها برایم همیشه جزء نامفهوم‌ترین کرسی‌های درسی بوده‌اند.

حاشیه‌هایی که همچنان ادامه دارند!

واقعیت این است که حاشیه‌های دانشگاه، هیچوقت تمام نمی‌شوند. مخصوصا در ترم‌های زوج که حاشیه‌های سیاسی و حزبی در دانشگاه جدی‌تر می‌شود. ترم دو رشته فیزیک هم خالی از این اتفاقات نیست. از یک سو فضای سیاسی دانشگاه، مخصوصا دانشگاه‌های تهران، شما را درگیر خود خواهد کرد و از سوی دیگر روابطتان با دوستان و افرادی که ترم یک با آنها آشنا شده‌اید پخته تر و بهینه تر می‌شود.

یک چیز کلی هم درباره مسائل حزبی و سیاسی دانشگاه این است که اینطور فکر نکنید که بهترین گزینه در مواجهه با این فضا‌ها بی تفاوت بودن و اهمیت ندادن به آن‌هاست. خیلی از مواقع شما بدون اینکه بخواهید، درگیر این فضاها می‌شوید. فراموش نکنید در ترم دو رشته فیزیک شما یک دانشجوی تازه واردی هستید که تقریبا تمام تشکیلات غیر علمی دانشگاه به سراغتان خواهند آمد و سعی دارند شما را همراه و همگام با آرمانی کنند که به ذهن خودشان بهترین آرمان هر انسانی است. باید سعی کنید ناخودآگاه فضای درس و علمی‌تان را بخاطر آن‌ها کنار نگذارید.

امتحانات میان‌ترم زودهنگام در ترم دو رشته فیزیک

یکی دیگر از مهم‌ترین اتفاقات ترم دو رشته فیزیک و تقریبا هر رشته‌ای سریع‌تر رسیدن دوره امتحانات میان‌ترم به دلیل وجود تعطیلات عید نوروز است. تقریبا تا از تعطیلات و سفر برمی‌گردید، با دوره امتحانات میان‌ترم مواجهه خواهید شد. واضحا نمی‌توانید این سیستم را تغییر دهید، از این رو سعی کنید به همان نصیحت همیشگی عمل کنید: در دوران عید نوروز از درس‌هایتان قافل نشوید!

ترم دو رشته فیزیک تمام می‌شود!

توجه کنید که این نوشته تمام حاصل تجربیات بود و هیچ پشتوانه علمی و دانشی ندارد. و همیشه یادتان باشد که ترم‌های دانشگاه تمام می‌شوند؛ هر اندازه هم که سخت باشند و سخت بگذرند، خواهند گذشت. اما همیشه و همیشه، شخصیتی که با آن وارد یک ترم می‌شوید تماما برابر با شخصیتی نخواهد بود که با آن از یک ترم خارج می‌شوید. مراقب انتخاب هایتان باشید!

کوروش کریمیhttps://kkarimi.ir/
یک فیزیک‌‌خوانده که دوست دارد درباره فیزیک بنویسد. روایت شخصی ام از فیزیک را در اینجا نگارش می‌کنم.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

خروج از نسخه موبایل